O grupach w magazynie „Hoduj z głową”

W najnowszym magazynie „Hoduj z głową” wywiad z Wojciechem Styburskim w sprawie korzyści jakie niesie dla gospodarstw rolnych uczestnictwo w grupie producenckiej.

„Grupy wciąż przynoszą korzyści” – pod takim tytułem zaprezentowano w wywiadzie dla Pana Mirosława Lewandowskiego najważniejsze informacje.

Lepsza cena sprzedaży tuczników, możliwości uzyskania środków na inwestycje, szkolenia, wyjazdy i dostęp do wiedzy – to podstawowe korzyści płynące z uczestnictwa w grupie. Ale nie jedyne. Grupy producenckie oferują hodowcom wiele korzyści, nawet teraz, kiedy afrykański pomór świń (ASF) coraz bardziej zagraża.

Dostęp do informacji jest najważniejszy – mało kto zdaje sobie sprawę, że jego brak stanowi bardzo duży koszt, który trudno oszacować.

Na przykładzie obsługiwanych przez Agro integrację grup można pokazać hodowcom, czego oczekuje od nich rynek i odpowiedzieć na jego zapotrzebowanie.

Transformacja polskiej wsi po wejściu do UE jest zauważalna. W tym czasie polskie gospodarstwa mocno się usprzętowiły, nie odbiegają technologicznie od zachodnich sąsiadów. Niestety organizacja pod kątem rentowności i racjonalności istnienia polskich gospodarstw wciąż znacząco od nich odstaje. Grupy producenckie oraz opiekujące się nimi firmy doradcze takie jak Agro integracja mogą to zmienić.